Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Frank Poelman, Landjuweel:

"Stemming op tafelaardappelenmarkt iets getemperd na opgaande lijn van afgelopen maanden"

Tholen - De stemming op de aardappelmarkt is volgens Frank Poelman van aardappelgroothandel Landjuweel uit Oosternieland inmiddels wat getemperd. "Van december tot begin januari toe was de stemming behoorlijk goed omdat niet helemaal duidelijk was of de aardappelvoorraad wel groot genoeg zou zijn dit seizoen. Dit resulteerde in flink oplopende prijzen."

"Met name de prijzen op de tafelaardappelenmarkt zijn de afgelopen maanden flink doorgestegen. Mensen waren toch bang voor een herhaling van vorig jaar toen er in mei tafelaardappelen gekocht moesten worden voor 60 tot 70 cent. De meesten zullen daarom dit jaar vroeger zijn ingestapt, onder het mom dat je beter nu een paar cent meer kan betalen, dan die uitschieters aan het eind van het seizoen zoals afgelopen jaar", aldus Frank.



"Maar inmiddels is de stemming wat getemperd, dat zagen we ook aan de noteringen in België waar voor het eerst wat van de prijs afging in plaats van erbij. Prijzen voor PlanetProof-gecertificeerde aardappelen liggen op de tafelmarkt overigens nog altijd op een heel aardig prijsniveau en bovendien een stuk hoger dan de prijzen op de exportmarkt. Naar verluidt is er de afgelopen maand maar weinig activiteit op de exportmarkt en veel exporteurs halen de aardappelen uit Frankrijk, waar meer product beschikbaar is dan in Nederland."

"Persoonlijk verwacht ik de komende tijd een stabiele aardappelmarkt. Wellicht zal er later in het seizoen nog per periode een kleine opleving plaatsvinden, wat de bewaarkosten ook wel rechtvaardigt, maar dan is er voor iedereen in de keten wat te verdienen. Bij die prijsextremen zoals vorig jaar is er toch altijd een schakel die de rekening betaalt", vervolgt Frank. Kwalitatief is hij positief gestemd. "Gezien het groeiseizoen had ik gedacht dat het spannender zou zijn hoe de kwaliteit zich zou houden, maar die is tot op heden heel aardig. En we zitten al richting eind februari, dus de meeste probleempartijen zijn al opgeruimd."

Ondanks de hogere NEPG-oogstverwachting die onlangs werd gepubliceerd is de markt voor de Nederlandse aardappelverpakkers volgens hem een op zichzelf staande markt. "Wij pakken alleen Nederlandse aardappelen in, die ook nog eens PlanetProof-gecertificeerd moeten zijn en dat volume ligt zeker 6-8% lager." Landjuweel richt zich jaarrond op Nederlands product. "En dat lukt bijna elk seizoen, alleen vorig jaar is dat op enkele weken na, net niet gelukt. Of het dit jaar wel gaat lukken, staat of valt met de weersomstandigheden in het voorjaar of er vroeg gepoot kan worden."

Hoe staat het er voor in de biologische aardappelen? "Voor de biologische aardappelen verliep het groeiseizoen dit jaar dramatisch met Phytophthora die om zich heen sloeg, waardoor de biologische telers maar de helft van hun opbrengsten haalden. Voor de bio-telers is het daarmee een moeizaam seizoen. De verkopen zijn wel redelijk stabiel, maar de hoge prijzen bevorderen de vraag niet", vervolgt Frank. Zoete aardappelen verwerkt Landjuweel nog van haar leverancier Koenraadt uit Espel. "Dat blijft een leuk product, maar de grootste groei op de Nederlandse markt is er inmiddels wel uit."

Tijdens de Fruit Logistica introduceerde Landjuweel de PeeperPops, een gemaksaardappel die dankzij de magnetronverpakking in acht minuten bereid kan worden. "We hebben deze verpakking een upgrade gegeven met een wat meer in het oog springende look-and-feel. Dat heeft voor enthousiaste reacties gezorgd en ook al toezeggingen om deze aardappelen in het schap te introduceren. Vanaf april hebben we de PeeperPops beschikbaar en zijn we klaar voor een brede introductie op de markt", besluit Frank.

Voor meer informatie:
Frank Poelman
Landjuweel
Tel: +31 (0)595 454 200
f.poelman@landjuweel.nl
www.landjuweel.nl